  • Part #: GNS-915LTX-PK
Part #: GNS-915LTX-PK
Description This Amplifier is being replaced by the 12-103, 10W Amplifier. 915MHz Tunable Bi-Directional Outdoor POE WiFi Amplifier with Pole Mount Kit and Power Supply included. This 900MHz Outdoor Bi-Directional Power WiFi Amplifier with Poe is replaced by Part# 12-103, 900MHz 10 Watt Outdoor Amplifier. This 900MHz Outdoor High Power Digitally Tunable Bi-Directional Amplifier for 802.11b/g/n WLAN will greatly increase wireless performance for your 900MHz device. It’s powered via a standard CAT-5 cable and the included 24V supply.  Fine Tune your system’s RF Gain and TX Output Power via a USB link & the free included software. These amplifiers have a non-volatile memory and will recall their previous settings. Reprogramming is simple and can be easily accomplished in the field during a live-link. Features Frequency 902 – 928 MHz 0.5 to 10W Adjustable Transmit Power 0 to 10dB Adjustable Receive Gain Modulation TDD/OFDM Compatible Automatic Gain Control N Female Connectors IP67 Rated Aluminum Enclosure 1 Year Warranty